- Szczegóły
Minister Sportu i Turystyki dokonał rozstrzygnięcia naboru wniosków na realizację w 2024 r. Programu „Aktywna Szkoła – sprzęt sportowy dla szkół".
W ramach programu wsparcie otrzymały dwie szkoły:
- Szczegóły
Informacja o zakresie działalności Centrum Usług Wspólnych – tekst łatwy do czytania i zrozumienia (ETR)
Centrum Usług Wspólnych w Nowej Sarzynie, czyli w skrócie CUW, znajduje się przy ulicy Mikołaja Kopernika 1 w Nowej Sarzynie.
To jest budynek urzędu. CUW znajduje się na 1 piętrze.
Czym zajmuje się CUW?
CUW jest jednostką organizacyjną utworzoną w celu wykonywania wspólnej obsługi administracyjnej, księgowej, kadrowej oraz płacowej szkół, przedszkoli oraz pozostałych jednostek dla których organem prowadzącym jest Miasto i Gmina Nowa Sarzyna.
Kontakt z pracownikami CUW-u:
CUW jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30.
W sobotę i niedzielę CUW jest zamknięty.
Jak możesz załatwić sprawy w CUW-ie?
Możesz napisać pismo i wysłać na adres:
Centrum Usług Wspólnych w Nowej Sarzynie
ulica Mikołaja Kopernika 1
37 - 310 Nowa Sarzyna
Możesz napisać pismo i przynieść do Punktu kancelaryjnego.
Punkt kancelaryjny jest na 1 piętrze pokój numer 111 w budynku Urzędu.
Jest otwarty w godzinach pracy CUW-u.
Punkt kancelaryjny to miejsce, w którym:
• zostawisz pisma i dokumenty,
• możesz zapytać, gdzie załatwisz sprawę.
Możesz napisać wiadomość i wysłać na adres e - mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Musisz mieć Internet i konto poczty elektronicznej.
Poczta elektroniczna to poczta, z której możesz korzystać w komputerze, tablecie lub w telefonie komórkowym.
Możesz zadzwonić na numer +48 17 24 13 177
Możesz przyjść do CUW-u w godzinach pracy CUW-u i spotkać się z pracownikiem.
Jeśli przyjedziesz do nas samochodem
zaparkuj na specjalnie oznaczonym miejscu. W pobliżu wejścia do budynku jest miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.
W najbliższym otoczeniu budynku Urzędu Miasta i Gminy jest jeszcze jedno wydzielone miejsce do parkowania dla osób z niepełnosprawnościami.
Wszystkie miejsca parkingowe są oznakowane i pomalowane kolorem niebieskim z białym symbolem niepełnosprawności.
Czy CUW jest dostosowany dla osób z niepełnosprawnością?
Budynek Urzędu, w którym znajduje się CUW jest częściowo dostępny.
Opis budynku znajdziesz w deklaracji dostępności.
- Szczegóły
PROCEDURA WEJŚCIA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ Z PSEM ASYSTUJĄCYM
I. WSTĘP
Celem procedury jest określenie zasad zapewnienia wstępu osobie niepełnosprawnej korzystającej z psa asystującego na teren Centrum Usług Wspólnych w Nowej Sarzynie, przy ul. Mikołaja Kopernika 1, 37- 310 Nowa Sarzyna.
II. PODSTAWY PRAWNE
- Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2020 poz. 1062 z późn. zm.),
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 poz. 573 z późn. zm.),
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 kwietnia 2010 r. w sprawie wydawania certyfikatów potwierdzających status psa asystującego (Dz. U. z 2010 Nr 64, poz. 399),
- Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 sierpnia 1997 r. - Karta Praw Osób Niepełnosprawnych. (M.P. 1997 nr 50 poz. 475).
III. DEFINICJE
- Osoba niepełnosprawna - osoba, której stan fizyczny, psychiczny i umysłowy trwale bądź okresowo ogranicza lub uniemożliwia wypełnianie ról społecznych, a w szczególności ogranicza zdolności do wykonywania pracy zawodowej, jeżeli uzyskały orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności albo orzeczenie o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, a jeśli nie ukończyły 16 roku życia orzeczenie o niepełnosprawności.
- Pies asystujący - odpowiednio wyszkolony i specjalnie oznaczony pies, w szczególności pies przewodnik osoby niewidomej lub niedowidzącej oraz pies asystent osoby niepełnosprawnej ruchowo, który ułatwia osobie niepełnosprawnej aktywne uczestnictwo w życiu społecznym.
Rodzaje psów asystujących:
- Pies przewodnik osoby niewidomej lub niedowidzącej – najbardziej znany spośród pomagających osobom z niepełnosprawnością. Jest to pies wyszkolony indywidualnie do pomocy osobie niewidomej lub niedowidzącej, który np. pomaga swobodnie poruszać się w przestrzeni publicznej.
- Pies asystent osoby niepełnosprawnej ruchowo - pies wyszkolony indywidualnie do pomocy osobie z niepełnosprawnością fizyczną, która nie jest w stanie wykonywać pewnych czynności dnia codziennego, jak np. zakładanie kurtki czy skarpetek, podniesienie przedmiotu, który upadł, zapalanie światła.
- Pies sygnalizujący osoby głuchej i niedosłyszącej – asystuje osobie głuchej lub niedosłyszącej przez zwracanie jej uwagi na określone dźwięki np. dzwonku do drzwi, ale też o dźwięku syreny alarmowej, a następnie doprowadzenie jej do źródła hałasu.
- Pies sygnalizujący atak choroby (np. epilepsji, chorób serca) – wyczuwa nadchodzący atak choroby i ostrzega o tym właściciela lub osoby z jego otoczenia
lub reaguje na atak choroby.
IV. PRAWA I OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELI PSA ASYSTUJĄCEGO
- Pies asystujący powinien być wyposażony w uprząż.
- Pies nie musi być na smyczy i nosić kagańca.
- Pracujący pies musi mieć umieszczony, w widocznym miejscu na uprzęży, napis „pies asystujący”.
- Osoba niepełnosprawna musi posiadać certyfikat potwierdzający status psa asystującego i zaświadczenie o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych.
Certyfikat wydawany jest przez uprawniony do tego podmiot, prowadzący szkolenie psów asystujących. Najczęściej są to rozmaite organizacje, wpisane do rejestru podmiotów uprawnionych do wydawania certyfikatów. Rejestr organizacji szkolących psy dla osób z niepełnosprawnością można znaleźć na stronie Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
Certyfikat zawiera m.in.:
- miejsce i datę wydania certyfikatu,
- numer i datę wpisu do rejestru prowadzonego przez Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych,
- rasę, imię oraz datę urodzenia psa,
- imię i nazwisko osoby z niepełnosprawnością, której pies asystujący będzie służył,
- podstawę prawną wydania certyfikatu oraz pieczęć i podpis podmiotu wydającego certyfikat.
Właściciel odpowiada za swojego psa i ponosi pełną odpowiedzialność za szkody wyrządzone na terenie placówki.
V. UWAGI KOŃCOWE
Procedura zapewni równy dostęp osobom z niepełnosprawnością do obiektów użyteczności publicznych oraz likwidować bariery, a także realizować minimalne wymagania służące zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
- Szczegóły
Wnioski o zapewnienie dostępności
Do Centrum Usług Wspólnych w Nowej Sarzynie (CUW) można złożyć wniosek o zapewnienie dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej.
Kto może złożyć wniosek?
Klient w zakresie dostępności CUW-u może:
- poinformować o braku dostępności,
- złożyć wniosek o zapewnienie dostępności,
- złożyć skargę na brak zapewnienia dostępności.
Zgłoszenie, o którym mowa w pkt 1, ma charakter wyłącznie informacyjny i może być złożone przez każdego interesanta CUW-u.
Wniosek, o którym mowa w pkt 2, może złożyć osoba ze szczególnymi potrzebami lub jej przedstawiciel ustawowy. Po wykazaniu interesu faktycznego, tj. wskazaniu realnej potrzeby skorzystania z usług CUW-u osoba ze szczególnymi potrzebami lub jej przedstawiciel ustawowy ma prawo wystąpić do z wnioskiem o zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej.
Wniosek zawiera:
- dane kontaktowe wnioskodawcy,
- wskazanie bariery utrudniającej lub uniemożliwiającej dostępność w zakresie architektonicznym lub informacyjno - komunikacyjnym,
- wskazanie sposobu kontaktu z wnioskodawcą,
- wskazanie preferowanego sposobu zapewnienia dostępności, jeżeli dotyczy.
Termin realizacji
Zapewnienie dostępności, w zakresie określonym we wniosku następuje bez zbędnej zwłoki nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
Jeżeli zapewnienie dostępności, w zakresie określonym we wniosku, nie jest możliwe w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, to CUW niezwłocznie powiadamia wnioskodawcę o przyczynach opóźnienia i wskazuje nowy termin zapewnienia dostępności, nie dłuższy niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.
W przypadku braku możliwości zapewnienia dostępności w zakresie określonym we wniosku CUW jest obowiązany zaproponować rozwiązanie alternatywne oraz dołączyć uzasadnienie.
Złożenie wniosku
Wniosek można:
- przesłać na adres: Centrum Usług Wspólnych w Nowej Sarzynie, ul. Mikołaja Kopernika 1, 37-310 Nowa Sarzyna,
- złożyć w punkcie kancelaryjnym pok. 111 w godzinach funkcjonowania CUW-u,
- przesłać pocztą elektroniczną, na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wnioski rozpatrywane są przez Koordynatora ds. dostępności.
Tryb odwoławczy
W przypadku gdy Centrum Usług Wspólnych w Nowej Sarzynie nie zapewnił wnioskodawcy dostępności:
- w sposób i w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku (podstawowe załatwienie sprawy), albo
- w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku (w terminie wydłużonym), albo
- z powodów określonych w zawiadomieniu o braku możliwości zapewnienia dostępności – wnioskodawca ma prawo do złożenia skargi na brak dostępności do Prezesa Zarządu PFRON.
Wnioskodawcy przysługuje prawo do wniesienia skargi w terminie 30 dni od dnia, w którym upłynął odpowiednio termin, o którym mowa w pkt 1 lub 2, albo od dnia otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w pkt 3.
Kto może wystąpić z żądaniem?
Każda osoba w zakresie dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych CUW-u lub ich elementów może:
- poinformować o braku dostępności,
- złożyć żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej,
- złożyć skargę na brak zapewnienia dostępności.
Żądanie zawiera:
- dane kontaktowe osoby występującej z żądaniem,
- wskazanie strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej,
- wskazanie sposobu kontaktu z osobą występującą z żądaniem,
- wskazanie alternatywnego sposobu dostępu, jeżeli dotyczy.
Termin realizacji
Zapewnienie dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej następuje bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem.
Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej nie może nastąpić w terminie 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem, to CUW niezwłocznie powiadamia osobę występującą z żądaniem
o przyczynach opóźnienia i wskazuje nowy termin zapewnienia dostępności cyfrowej, jednak nie dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem.
W przypadku braku możliwości zapewnienia dostępności cyfrowej zgodnie z żądaniem CUW powiadamia osobę występującą z żądaniem o jej przyczynach i wskazuje alternatywny sposób dostępu do tego elementu wraz z uzasadnieniem.
Złożenie żądania
Żądanie można:
- przesłać na adres Centrum Usług Wspólnych w Nowej Sarzynie, ul. Mikołaja Kopernika 1, 37-310 Nowa Sarzyna,
- złożyć w punkcie kancelaryjnym pok. 111 w godzinach funkcjonowania CUW-u,
- przesłać pocztą elektroniczną, na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wnioski rozpatrywane są przez Koordynatora ds. dostępności.
Tryb odwoławczy
W przypadku gdy:
- CUW odmówi zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub wskazanego elementu strony internetowej, wskazanych w żądaniu, albo
- osoba występująca z żądaniem odmówi skorzystania z alternatywnego sposobu dostępu osoba występująca z żądaniem ma prawo do złożenia do CUW-u skargi w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej.
Pliki do pobrania
Wniosek o zapewnienie dostępności
Wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej strony internetowej lub aplikacji mobilnej
- Szczegóły
- Szczegóły
- Szczegóły
Deklaracja dostępności strony internetowej
Centrum Usług Wspólnych w Nowej Sarzynie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Centrum Usług Wspólnych w Nowej Sarzynie.
- Data publikacji strony internetowej: 2003-07-01
- Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2020-09-11
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności
- Deklarację sporządzono dnia: 2020-12-09
- Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 2022-03-30
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Izabela Łokieć
- adres: Centrum Usług Wspólnych w Nowej Sarzynie ul. M. Kopernika 1, 37-310 Nowa Sarzyna
- e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- telefon: 172413177 wew. 110
Każdy ma prawo:
- zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.
Żądanie musi zawierać:
- dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
- wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
- wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Skargi i odwołania
Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:
- Organ nadzorujący: Rzecznik Praw Obywatelskich
- Adres: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich al. Solidarności 77 00-090 Warszawa
- E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Telefon: 800676676
Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Do budynku prowadzi jedno wejście główne znajdujące się od strony głównej ulicy – Mikołaja Kopernika oraz 2 wejścia pomocnicze. Wejście główne jest ogólnodostępne w godzinach pracy Urzędu. Do wejścia głównego do budynku prowadzą schody z 3 stopniami oraz podjazd dla wózków inwalidzkich. Wzdłuż podjazdu znajduje się barierka umożliwiająca podtrzymanie się osobom mającym trudności w poruszaniu się. Przy wejściu głównym po lewej stronie znajduje się zamontowany przycisk przyzywowy, sygnał odbierany jest w sekretariacie. Na sygnał dźwiękowy dzwonka pracownik schodzi do klienta ze szczególnymi potrzebami.
W budynku jest winda.
Toaleta w budynku jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Wokół budynku znajdują się parkingi samochodowe dla pracowników i klientów w tym 2 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Teren przed Urzędem jest oświetlony oraz wyposażony w system monitoringu.
Informacje dodatkowe
Ułatwienia
Dostępność tłumacza języka migowego
Dostępny tłumacz języka migowego po uprzednim zgłoszeniu. Osoba uprawniona jest zobowiązana zgłosić chęć skorzystania ze świadczenia co najmniej 3 dni roboczych przed tym zdarzeniem. Korzystanie z usługi jest bezpłatne dla osoby uprawnionej, będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Utrudnienia
Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabosłyszące.
W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
W budynku nie ma oznaczeń alfabetu Braille’a.
- Szczegóły
Koordynator do spraw dostępności w Centrum Usług Wspólnych w Nowej Sarzynie
Izabela Łokieć – Koordynator do spraw dostępności
Kontakt:
Centrum Usług Wspólnych w Nowej Sarzynie
ul. Mikołaja Kopernika 1, 37 - 310 Nowa Sarzyna
tel. 17 24 13 177 wew. 110
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Do zadań koordynatora należy w szczególności:
1) wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami w dostępie do usług świadczonych przez CUW
2) przygotowanie i koordynacja wdrożenia planu działania na rzecz poprawy zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, zgodnie z minimalnymi wymaganiami służącymi zapewnieniu dostępności, określonymi w art. 6 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami
3) monitorowanie działalności Dyrektora Centrum Usług Wspólnych w Nowej Sarzynie w zakresie zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
- Szczegóły